Jak odzyskać prawo jazdy, czyli blokada alkoholowa zamiast zakazu prowadzenia pojazdów

Jak odzyskać prawo jazdy, czyli blokada alkoholowa zamiast zakazu prowadzenia pojazdów

Jazda po alkoholu wciąż przoduje w statystykach czynów zabronionych. Sankcja prawna za jazdę pod wpływem wiąże się nie tylko z wymierzeniem kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności albo kary grzywny. Dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu wielokrotnie to zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych bywa bardziej dotkliwą konsekwencją. W pewnych sytuacjach istnieje jednak możliwość szybszego odzyskania prawa jazdy przez zmianę formy wykonywania środka karnego na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. 

Blokada alkoholowa – porada prawna w pigułce

Blokada alkoholowa zamiast zakazu prowadzenia pojazdów staje się coraz bardziej popularna, a jej praktyczne zastosowanie ma ogromne znaczenie w codziennym życiu wymagającym dojazdów do pracy w dużych miastach, jak na przykład Wrocław. Adwokat zajmujący się blokadą alkoholową z całą pewnością okaże się dużym wsparciem i poprowadzi sprawę kompleksowo. Poniżej omawiamy szczegółowo podstawy prawne blokady alkoholowej, procedurę, ważne dowody, a także jaką rolę odgrywa adwokat. Jazda po alkoholu może w ten sposób być mniej bolesna, a złożenie wniosku o blokadę alkoholową dać szansę na szybszy powrót do kierowania pojazdami. 

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • co to jest blokada alkoholowa
  • jakie są warunki przyznania blokady alkoholowej, 
  • jak odzyskać prawo jazdy po zakazie za alkohol, 
  • jak napisać wniosek o blokadę alkoholową (wzór), 
  • czy możesz ubiegać się o blokadę alkoholową za wykroczenie (blokada alkoholowa po art. 87 kw) 
  • czy możliwa jest blokada alkoholowa zamiast zakazu prowadzenia pojazdów, 
  • jak może pomóc adwokat w sprawie blokady alkoholowej, 
  • ile kosztuje blokada alkoholowa.  

Blokada alkoholowa – co to jest? 

Czysto technicznie blokada alkoholowa (alcolock) to specjalistyczne urządzenie montowane w pojeździe, które uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli w wydychanym powietrzu zostanie wykryty alkohol w stężeniu co najmniej 0,1 mg/dm³ (art. 2 pkt 84 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Mechanizm działania blokady alkoholowej jest bardzo prosty – blokada wymaga wykonania testu każdorazowo przed rozruchem silnika, a czasem również w trakcie jazdy (losowe kontrole). Jest to rozwiązanie mające zapewnić bezpieczeństwo i chronić uczestników ruchu drogowego przed osobami, które wcześniej dopuściły się jazdy pod wpływem alkoholu. 

Z kolei blokada alkoholowa w polskim systemie prawnym jest alternatywną formą wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Nie jest ona jednak przyznawana każdemu w sposób automatyczny. Po spełnieniu odpowiednich wymogów Sąd, na wniosek skazanego, może zmienić pełny zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony za jazdę po alkoholu na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. To rozwiązanie pozwala na szybszy i częściowy powrót do mobilności – szczególnie ważny dla osób, które potrzebują prawa jazdy do pracy lub obowiązków rodzinnych. 

Przeczytaj też:  Czym jest przestępczość zorganizowana

Podstawa prawna – art. 182a Kodeksu karnego wykonawczego. 

Sposób stosowania blokady alkoholowej określa art. 182a Kodeksu karnego wykonawczego. Przepis ten pozwala sądowi na zmianę sposobu wykonywania środka karnego z pełnego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Zakaz nadal obowiązuje, ale daje szansę na odzyskanie prawa jazdy i powrót do kierowania autem – pod warunkiem spełnienia określonych wymogów. 

 Przesłanki stosowania blokady alkoholowej. 

Skuteczny wniosek o blokadę alkoholową można złożyć po spełnieniu konkretnych warunków. Dotyczą one samego wykonywania środka karnego, jak też osoby skazanej za jazdę po alkoholu.   

  1. Formalne warunki blokady alkoholowej. 

Jaki jest niezbędny czas trwania zakazu prowadzenia pojazdów do blokady alkoholowej? Skazany musi wykonać co najmniej połowę orzeczonego okresu zakazu prowadzenia pojazdów. Zatem przy minimalnym okresie stosowania tego środka za jazdę po alkoholu (3 lata) jest to 1,5 roku. Czas trwania sprawy za jazdę po alkoholu bywa różny, ale bardzo często wynosi dłużej niż rok. Wielokrotnie oznacza to, że wniosek o blokadę alkoholową można złożyć już niedługo po uprawomocnieniu wyroku.  

Szansę otrzymują także osoby, wobec których orzeczono dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu – w tym przypadku wniosek można złożyć po upływie minimum 10 lat. Należy pamiętać, że czas ten biegnie od uprawomocnienia wyroku lub od dnia zatrzymania prawa jazdy przez organy ścigania w postępowaniu przygotowawczym.  

  1. Materialne warunki blokady alkoholowej. 

Skazanego musi charakteryzować pozytywna prognoza kryminologiczna.  Sąd  w toku postępowania ocenia postawę, właściwości i warunki osobiste skazanego, jego zachowanie podczas wykonywania zakazu oraz okoliczności sprawy. W skrócie – Sąd musi mieć pewność, że nowe warunki i sposób wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów będą respektowane, a kierowca jest świadomy naganności swojego czynu i zrozumiał swój błąd. Z całą pewnością warto wesprzeć się brakiem kolejnych wykroczeń i przestępstw, stabilną sytuacją życiową (osobistą i rodzinną), a w skrajnych przypadkach uzależnień podjąć terapię lub działania profilaktyczne, co pozwoli wykazać negatywny stosunek do czynu.  

Blokada alkoholowa – dla kogo jest? 

Blokada alkoholowa znajduje zastosowanie w szerokim spektrum przestępstw, a nie tylko samej jazdy pod wpływem alkoholu z art. 178a §1 KK. Można ją otrzymać przy orzeczonym zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych za np. spowodowanie wypadku po alkoholu. Mogą o nią ubiegać się także sprawcy poważniejszych wykroczeń drogowych po alkoholu, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów. Nawet osoby z obligatoryjnym lub dożywotnim zakazem za jazdę po alkoholu mogą ubiegać się o tę formę złagodzenia środka karnego (zmiany zakazu prowadzenia pojazdów), o ile spełnią wymogi czasowe i materialne. Trzeba jednak pamiętać, że zgodę na blokadę alkoholową wydaje Sąd uznaniowo – im cięższe przestępstwo i większe skutki oraz przekroczenie progu dopuszczalnego stężenia, tym trudniejsze może być przekonanie Sądu do zmiany formy zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu

Przeczytaj też:  System dozoru elektronicznego - co to jest i jak działa

Dowody do wniosku o blokadę alkoholową

Sukces wniosku o blokadę alkoholową zależy od rzetelnego udokumentowania spełnienia przesłanek. W tym z całą pewnością pomoże dobry adwokat od jazdy po alkoholu – zweryfikuje, czy upłynął wymagany okres, a także wskaże, jakie dokumenty należy skompletować. Do wniosku, w zależności od okoliczności sprawy, warto dołączyć: 

  • dokumenty potwierdzające respektowanie zakazu za jazdę po alkoholu,  
  • opinię pracodawcy, zaświadczenie o zatrudnieniu, 
  • opinię i wywiad środowiskowy kuratora sądowego, 
  • zaświadczenia o odbyciu terapii odwykowej lub uczestnictwie w programach profilaktycznych, 
  • dokumenty potwierdzające sytuację rodzinną (np. o byciu jedynym żywicielem rodziny, dokumentacja medyczna),  
  • ofertę firmy montującej blokadę, informacje o kalibracji i badaniach technicznych, 
  • dowody potwierdzające wykonanie wyroku, naprawienie szkody, pojednanie z pokrzywdzonym, 
  • uzasadnienie i argumentację o konieczności korzystania z pojazdu (np. brak komunikacji publicznej, dojazdy, obowiązki zawodowe i rodzinne). 

Jak napisać wniosek o zastosowanie blokady alkoholowej – wzór   

Wniosek o zmianę formy wykonywania środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową musi spełniać wymogi pisma procesowego, a także nie może zawierać braków formalnych, by Sąd mógł go rozpoznać. Są to następujące elementy: 

  1. Dane wnioskodawcy – między innymi imię, nazwisko, PESEL, adres; 
  1. Oznaczenie Sądu   wniosek o blokadę alkoholową składa się do Sądu Rejonowego, który wydał wyrok w I instancji. Dla mieszkańców Wrocławia będą to najczęściej Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej, Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Krzyków, Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieścia, a w aglomeracji wrocławskiej Sąd Rejonowy w Trzebnicy, Sąd Rejonowy w Oleśnicy, Sąd Rejonowy w Oławie, Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej, czy Sąd Rejonowy w Strzelinie; 
  1. Sygnatura akt – sygnatura akt postępowania przed Sądem I instancji, (np. sprawa za jazdę po alkoholu); 
  1. Tytuł/nazwa wniosku: „Wniosek o zmianę formy wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych” lub „Wniosek o  orzeczenie o dalszym wykonywaniu środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową”; 
  1. Żądanie wniosku: wskazanie konkretnego wniosku, czyli np.: „wnoszę o zmianę formy wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, orzeczonego wyrokiem (…) przez orzeczenie dalszego wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową”; 
  1. Wprowadzenie formalne: wskazanie wyroku i czynu (np. jazda po alkoholu), czasu trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, oświadczenie o odbyciu połowy orzeczonego środka karnego; 
  1. Uzasadnienie merytoryczne: opis sytuacji życiowej, zawodowej, rodzinnej, wykazanie pozytywnej zmiany i braku kolejnych naruszeń prawa, wykazanie świadomości i gotowości do przestrzegania obowiązków związanych z blokadą; 
  1. Załączniki – wszelkie niezbędne dowody, w tym wyrok, decyzje, opinie, zaświadczenia, dokumentacja techniczna; 
  1. Podpis: wnioskodawcy lub obrońcy (adwokata). 

Postępowanie o blokadę alkoholową krok po kroku

Sprawa o blokadę alkoholową może mieć różny przebieg – zazwyczaj są one jednak rozpoznawane dość szybko. Pierwszym krokiem zawsze powinna być analiza sprawy przez adwokata specjalizującego się sprawach jazdy po alkoholu i blokady alkoholowej. Następnie należy złożyć wniosek o blokadę alkoholową do Sądu, który może wyznaczyć posiedzenie z udziałem wnioskodawcy (skazanego) i jego obrońcy lub rozpoznać wniosek na posiedzeniu niejawnym. Po posiedzeniu Sąd wydaje postanowienie o zmianie formy zakazu prowadzenia pojazdów i następuje odzyskanie prawa jazdy. Sąd jednakże może również wniosek rozpoznać negatywnie i go nie uwzględnić. W takiej sytuacji wnioskodawcy przysługuje zażalenie lub po pewnym czasie możliwość ponownego złożenia wniosku. W przypadku udzielenia zgody należy pozyskać postanowienie z klauzulą wykonalności, a także udać się do Urzędu Gminy – Wydziału Komunikacji  po odbiór prawa jazdy z adnotacją o blokadzie. Ostatni krok to montaż blokady i dostarczenie dokumentu homologacji oraz kalibracji.  

Przeczytaj też:  Jazda po alkoholu – pomoc adwokata i konsekwencje prawne

Ryzyka i możliwe cofnięcie blokady. 

Blokada alkoholowa nie jest przyznana na zawsze, a Sąd może udzieloną zgodę wycofać. Zgodnie z art. 182a §3 KKW, sąd może orzec o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jeżeli skazany rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. W takiej sytuacji wracamy do punkty wyjścia  i ponownie stosowany jest pierwotny zakaz prowadzenia pojazdów, a prawo jazdy zatrzymane.  

Kierowca musi pamiętać, że może prowadzić wyłącznie pojazdy z blokadą – prowadzenie innego pojazdu bez blokady jest równoważne ze złamaniem zakazu prowadzenia pojazdów, czyli złamaniem zakazu prowadzenia pojazdów i popełnieniem kolejnego przestępstwa.  

Adwokat w sprawie o blokadę alkoholową

Postępowanie w przedmiocie zmiany sposobu wykonywania zakazu ma charakter uznaniowy, a samo spełnienie przesłanek ustawowych nie oznacza automatycznej zgody sądu. Dlatego rola adwokata jest kluczowa. Profesjonalna Kancelaria Adwokacka z Wrocławia z całą pewnością pomoże złożyć skuteczny wniosek o blokadę alkoholową i poprowadzić sprawę kompleksowo. Adwokat w sprawie blokady alkoholowej

  • analizuje dokumenty, sytuację klienta i ryzyka procesowe, 
  • wskazuje moment, kiedy można złożyć wniosek, 
  • pomaga zebrać niezbędne dowody i opinie, 
  • przygotowuje wniosek i reprezentuje klienta w sądzie, 
  • wskazuje na okoliczności łagodzące i pozytywną prognozę kryminologiczną, 
  • pomaga wskazać, jakie dokumenty należy zdobyć i doręczyć do starostwa powiatowego.  

Znajomość procedur i praktyki zwiększa skuteczność działań w różnorodnych sprawach jazdy po alkoholu

Co po uzyskaniu zgody sądu? 

Kierowca musi wykonać kilka czynności faktycznych, które są niezbędne do prawidłowego wykonania postanowienia. Montaż blokady musi być przeprowadzony przez autoryzowaną firmę, a urządzenie spełniać normy PN-EN 50436-1 i -2. Blokadę można kupić lub wynająć (kilkadziesiąt złotych miesięcznie). Trzeba także ją regularnie badać i kalibrować: pierwszy raz przed montażem, a kolejne co 12 miesięcy i być potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem, niezbędnym przy badaniu technicznym pojazdu. Także w prawie jazdy pojawi się odpowiedni wpis – kod 69, potwierdzający obowiązek korzystania z blokady. 

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiuodzyskanie prawa jazdy. 

Blokada alkoholowa to kompromis między resocjalizacją a bezpieczeństwem na drogach. Pozwala odzyskać prawo jazdy i mobilność oraz realną szansę na powrót do aktywności zawodowej i rodzinnej, ale wymaga spełnienia wymogów formalnych i przekonania sądu. Skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata z Wrocławia zwiększa szanse na pozytywne rozstrzygnięcie i sprawne przejście przez całą procedurę. 

Jeśli Twój zakaz prowadzenia pojazdów we Wrocławiu dobiega połowy okresu – skontaktuj się z naszą Kancelarią Adwokacką we Wrocławiu. Kancelaria Adwokacka Majchrzak Panas oferuje kompleksową pomoc doświadczonego adwokata (jazda po alkoholu, blokada alkoholowa) – od analizy sytuacji, przez przygotowanie wniosku, aż po reprezentację w sądzie oraz doradztwo na każdym etapie postępowania. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Connect with us