Alimenty – jak uzyskać alimenty na dziecko i ile wynoszą?

Alimenty - jak uzyskać alimenty na dziecko i ile wynoszą

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka to jedno z najważniejszych zobowiązań uregulowanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (art. 133 KRiO). W dobie rosnących kosztów życia, wydłużającej się edukacji i dynamicznych zmian społecznych, temat alimentów nabiera szczególnego znaczenia i wielokrotnie stanowi spór między rodzicami. Z tego względu sprawy o alimenty na dziecko we Wrocławiu, jako dużym ośrodku miejskim, są szczególnie często spotykane. W Polsce, w przeciwieństwie do np. systemu niemieckiego, nie ma jednego modelu przyznawania alimentów, a każda sprawa niesie za sobą indywidualne emocje, potrzeby i wyzwania. 

W niniejszym artykule przedstawiamy kompleksowy przewodnik i porady prawne dotyczące alimentów na dziecko, oparty na przepisach prawa, praktyce sądowej oraz doświadczeniu Kancelarii Adwokackiej z Wrocławia.  Wyjaśniamy, czym są alimenty, jak wygląda postępowanie, jaka jest rola adwokata rodzinnego, jak napisać pozew o alimenty, jakie dowody mogą być kluczowe, ile wynoszą alimenty na dziecko i jak uzasadnić podwyższenie alimentów. Dowiesz się również do kiedy trwa obowiązek alimentacyjny, a także co zrobić jak matka lub ojciec nie płaci alimentów.  

Czym są alimenty na dziecko? 

Obowiązek alimentacyjny, czyli potocznie alimenty to obowiązek dostarczania środków utrzymania i – w miarę potrzeb – wychowania dziecka. Zgodnie z art. 133 KRiO, obowiązek alimentacyjny spoczywa przede wszystkim na rodzicach, którzy są zobowiązani do świadczeń względem dziecka, dopóki nie będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać. W wyjątkowych sytuacjach alimentów można dochodzić także od dziadków, jeśli rodzice nie są w stanie spełnić obowiązku alimentacyjnego i zapewnić dziecku utrzymania. Warto pamiętać, że alimentów można dochodzić od drugiego rodzica także w czasie małżeństwa i bez zamiaru rozwodu, gdy nie bierze on udziału w utrzymaniu dziecka.  

Zakres alimentów obejmuje pokrycie kosztów utrzymania, wychowania, nauki, zdrowia, rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka z uwzględnieniem usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Obowiązek ten nie wygasa automatycznie – konieczne jest uchylenie alimentów. W praktyce oznacza to, że alimenty mogą być należne również dzieciom pełnoletnim – jeśli uczą się, studiują, są chore lub z innych przyczyn nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Rodzice z kolei mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych na dziecko pełnoletnie, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się – np. nie przykłada się do nauki i osiąga złe wyniki, a mimo to nie podejmuje pracy.  

Jak obliczyć wysokość alimentów  i od czego zależy? 

Zgodnie z art. 135 § 1 KRiO wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (dziecka) i możliwości zarobkowych zobowiązanego (rodzica). Wysokość alimentów nie jest określona sztywno w przepisach. Sąd każdorazowo bada indywidualną sytuację dziecka i rodziców, uwzględniając następujące czynniki: 

  • Usprawiedliwione potrzeby dziecka – czyli takie, które faktycznie istnieją i zapewniają małoletniemu odpowiednie warunki życia, równe stopie życiowej obojga rodziców. Obejmują one m.in. koszty wyżywienia, opłaty mieszkaniowe i media, wydatki na edukację (podręczniki, korepetycje), koszty leczenia, rehabilitacji, leków, zajęć dodatkowych (języki obce, sport), rekreacji, odzieży, środków higieny, koszty wyjazdów wakacje, ferie, rozrywkę i rozwój psychofizyczny. 
  • Możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica – czyli ile rodzic mógłby zarabiać i jakie korzyści finansowe czerpać z posiadanego majątku. Sąd ocenia nie tylko faktyczne dochody, które wielokrotnie są ukrywane lub zaniżane, ale także potencjalne możliwości zarobkowe, wynikające z wykształcenia, kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Dodatkowo przy ustaleniu wysokości alimentów Sąd bierze pod uwagę posiadany majątek, w tym nieruchomości, oszczędności i ruchomości.  
Przeczytaj też:  Zniszczył, pobił, ukradł – co zrobić, gdy nieletni łamie prawo?

W każdej sprawie o alimenty Sąd uwzględnia także osobiste zaangażowanie rodzica w wychowanie dziecka. Wykonanie obowiązku może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego, czyli opiece nad dzieckiem. W takim wypadku świadczenie alimentacyjne drugiego rodzica polega na pokrywaniu kosztów utrzymania lub wychowania dziecka w większej części niż 50% całej sumy.  

Ile alimentów orzekają Sądy w Polsce?   

W praktyce kwota alimentów na jedno dziecko, w dużych miastach takich jak Wrocław, jest bardzo zróżnicowana i zazwyczaj wyższa, niż w mniejszych miastach okolicznych np. Trzebnica, Oława, Oleśnica, Świdnica, Wołów, Strzelin, Środa Śląska. Najczęściej mieszczą się w przedziale od 800 do 2500 zł miesięcznie, ale zdarzają się także alimenty wyższe (np. 3000–5000 zł) – w zależności od realnych potrzeb dziecka i statusu majątkowego rodziców. 

Ważną informacją jest to, że świadczenie 800+ nie jest wliczane i nie wpływa na zakres i wysokość alimentów, tzn. nie obniża alimentów. Zgodnie z założeniem ustawodawcy ma to być kwota dodatkowa na dalsze, nieprzewidziane i ponadpodstawowe potrzeby dziecka.  

Kto może złożyć pozew o alimenty? 

Pozew o alimenty zawsze składa uprawniony. Uprawnionym jest ten, komu alimenty przysługują – czyli zawsze jest to dziecko, a nie drugi rodzic. Formalne modyfikacje są zależne od wieku: 

  • Dziecko małoletnie – reprezentowane przez rodzica lub opiekuna prawnego, którego może zastępować adwokat specjalizujący się w alimentach, 
  • Dziecko pełnoletnie – samodzielnie i osobiście, a także może je zastępować adwokat od spraw rodzinnych. 

Alimenty są z tego względu zasądzane zawsze dla dziecka i mają być przeznaczone na jego utrzymanie. Są płatne do rąk własnych, gdy dziecko jest pełnoletnie lub do rąk przedstawiciela ustawowego (matki albo ojca), gdy dziecko jest małoletnie. 

Sprawa o alimenty – jakie są rodzaje? 

Alimenty na dziecko mogą być uregulowane w różnych formach, a także w różnych trybach i postępowaniach. Co więcej, jeżeli rodzice dobrowolnie razem dbają o utrzymanie dziecka to nie ma potrzeby w jakikolwiek sposób regulować wysokości alimentów. Zazwyczaj jest to jednak niemożliwe i dochodzi do sporu – jeden rodzic czeka na podwyższenie alimentów, a drugi uważa, że konieczne jest obniżenie alimentów. Wyróżniamy następujące rodzaje spraw i formy regulowania alimentów: 

  • Ugoda alimentacyjna/porozumienie rodzicielskie w sprawie alimentów – rodzice mogą wypracować przedsądową ugodę i ustalić wysokość alimentów i termin ich płatności. Ugoda może być zawarta w formie pisemnej między rodzicami, przed mediatorem, a także w formie aktu notarialnego z oświadczeniem o dobrowolnym poddaniu się egzekucji alimentów w określonej wysokości.  
  • Pozew o zasądzenie alimentów – jeżeli rodzice nie są w stanie wypracować porozumienia to konieczne jest uregulowanie wysokości alimentów w drodze wyroku. Pozew o alimenty składa się do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca pobytu małoletniego. Wysokość alimentów ustalona zostaje wyroku lub w drodze ugody sądowej. 
  • Pozew o podwyższenie alimentów – możliwe jest podwyższenie alimentów, gdy koszty utrzymania małoletniego wzrosną, np. w związku z inflacją, dalszą edukacją, pogorszeniem zdrowia lub też ze względu na wiek dziecka i szybszy wzrost oraz rozwój.  
  • Pozew o obniżenie alimentów – analogicznie możliwe jest obniżenie alimentów, gdy potrzeby dziecka maleją lub sytuacja materialna rodzica ulega pogorszeniu, np. przez utratę pracy, niższe zarobki, narodziny kolejnych dzieci lub wskutek choroby. 
  • Pozew o uchylenie alimentów – dotyczy przypadków, w których rodzic domaga się całkowitego uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Jest to możliwe, gdy dziecko osiągnęło samodzielność finansową, przestało się uczyć i może samodzielnie pracować lub nadużywa prawa (np. zrywa kontakt, nie wykazuje chęci usamodzielnienia się). 
  • Alimenty w sprawie rozwodowej – Sąd w wyroku rozwodowym ma obowiązek orzec o alimentach na dzieci, a jedynym możliwym odstępstwem jest  w zasadzie zgodny wniosek stron o nieorzekanie o kosztach utrzymania dzieci poparty odpowiednim modelem opieki nad dziećmi.  
  • Postępowanie o ustalenie ojcostwa – Sąd łącznie z ustaleniem ojcostwa może zasądzić alimenty na rzecz dziecka – na przyszłość, a często również z wyrównaniem wstecznym, jak też zasądzić zwrot kosztów ciąży i porodu, oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki dziecka po porodzie. 
Przeczytaj też:  Kto płaci za pobyt w domu pomocy społecznej? Obowiązki krewnych i możliwości zwolnienia z opłat

Wybór odpowiedniego trybu uregulowania alimentów zależy od sytuacji rodzinnej, majątkowej i gotowości stron do współpracy. W każdej z tych spraw rola adwokata rodzinnego jest istotna – nie tylko w przygotowaniu pozwu, ale też w negocjacjach, analizie dowodów czy reprezentacji przed Sądem. 

Dowody w sprawie o alimenty – na co zwraca uwagę sąd w alimentach? 

Dowody mają kluczowe znaczenie w ustaleniu zarówno potrzeb dziecka, jak i możliwości majątkowych i zarobkowych rodziców. Dowody przeprowadza się na wniosek stron, a część z nich Sąd może zażądać także z urzędu – np. zaświadczenie o zarobkach za okres ostatnich 3 – 6 miesięcy lub zeznania roczne PIT.  

Najczęściej spotyka się następujące dowody w sprawie o alimenty: 

  • Faktury i rachunki – za żywność, ubrania, opłaty szkolne, korepetycje, leki, zajęcia sportowe, 
  • Zaświadczenia – ze szkoły, przedszkola, uczelni, o wysokości opłat, 
  • Dokumentacja medyczna – diagnozy, orzeczenia o niepełnosprawności, kosztorysy leczenia, 
  • Dokumenty majątkowe – PIT-y, umowy o pracę, zaświadczenia z ZUS, wyciągi bankowe, zaświadczenia o zarobkach, Księgi Wieczyste, spis majątku,  
  • Zeznania świadków – np. sąsiadów, członków rodziny, 
  • Zdjęcia – zdjęcia z wyjazdów, wakacji, zrzuty ekranu z mediów społecznościowych,  
  • Odpis aktu urodzenia dziecka. 

Pamiętaj, że warto skorzystać z pomocy prawnika w sprawie o alimenty. Adwokat z zakresu prawa rodzinnego doradzi jakie dokumenty warto skompletować, a także jak zadbać o ich spójność z dochodzoną wysokością alimentów.   

Rola adwokata w sprawie o alimenty

Z pomocą adwokata znacznie rosną szanse na uzyskanie korzystnego i sprawiedliwego wyroku alimentacyjnego. Profesjonalna Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

  • konsultuje i analizuje sprawę oceniając ryzyko oraz dobierając odpowiednią strategię, 
  • doradza co do wysokości żądania,  
  • przygotowuje formalnie poprawny pozew i dalsze pisma procesowe, 
  • reprezentuje przed Sądem na rozprawach, 
  • prowadzi negocjacje ugodowe i mediacje,  
  • pomaga w sprawach o podwyższenie, obniżenie lub uchylenie alimentów, 
  • prowadzi egzekucję alimentów.  

Warto pamiętać, że adwokat rodzinny może okazać się niezbędnym wsparciem psychologicznym i organizacyjnym w trudnych i emocjonalnych sprawach rodzinnych. 

Przeczytaj też:  Rozwód krok po kroku

Jak przebiega sprawa o alimenty? Jak napisać pozew o alimenty? 

Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od konsultacji z Kancelarią Adwokacką, która pomoże określić zakres żądania, zebrać dowody i przygotować prawidłowy pozew o alimenty. Następnie pozew o alimenty składa się w Sądzie Rejonowym – Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka lub pozwanego – sprawa o alimenty we Wrocławiu może być rozpoznawana przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Krzyków, Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej, Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieścia, a na etapie odwoławczym (apelacyjnym) przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Pozew składa się w trzech egzemplarzach: dla sądu, dla strony przeciwnej i dla siebie. Do każdego egzemplarza pozwu należy dołączyć wszystkie załączniki.  

Następnie Sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, wyznacza rozprawę, a także przeprowadza przesłuchanie stron. Czy można wnosić o alimenty na czas trwania sprawy?  Tak, Sąd może dokonać zabezpieczenia alimentów na czas trwania postępowania. Zabezpieczenie alimentów jest to tymczasowe świadczenie alimentacyjne zasądzane przez Sąd postanowieniem w trakcie trwania postępowania – do czasu zakończenia sprawy o alimenty. Oznacza to, że alimenty na dziecko zobowiązany rodzic będzie musiał regulować już od wniesienia pozwu.  

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego Sąd wydaje wyrok alimentacyjny. Alimenty są natychmiast wykonalne z mocy ustawy, co oznacza, że można egzekwować je nawet w przypadku złożenia apelacji lub zażalenia na postanowienie o zabezpieczeniu alimentów. Z kolei to, od jakiej daty Sąd przyzna alimenty, zależy tylko od złożonego wniosku. Pamiętaj, że możliwe jest żądanie zasądzenia alimentów od dnia wniesienia powództwa, a w szczególnych sytuacjach możliwe jest przyznanie alimentów nawet za okres kilku miesięcy sprzed złożenia pozwu.  

Egzekucja alimentów – co zrobić, gdy rodzic nie płaci alimentów na dziecko? 

W przypadku niepłacenia alimentów mimo wyroku sprawę można skierować do Komornika Sądowego, który poprowadzi postępowanie egzekucyjne. Komornik podejmuje działania w celu przymusowego wyegzekwowania alimentów, a może to robić przez zajęcie wynagrodzenie, pieniędzy na koncie bankowym, świadczeń, ruchomości czy nieruchomości. W razie bezskuteczności egzekucji można ubiegać się o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. Adwokat do egzekucji alimentów może także wnioskować o przeszukanie majątku dłużnika, jak również zainicjować postępowanie administracyjne, włącznie z powiadomieniem ZUS, urzędu pracy, czy zatrzymaniem prawa jazdy za niepłacenie alimentów.  

Fundusz Alimentacyjny – wsparcie i alimenty z budżetu państwa. 

Co zrobić, jeśli alimenty nie są płacone, a egzekucja alimentów przez komornika jest bezskuteczna? W takiej sytuacji można ubiegać się o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. Alimenty z funduszu płatne są w wysokości alimentów orzeczonych w wyroku, lecz nie więcej niż 1000 zł miesięcznie. Może je otrzymać małoletni do ukończenia 18 roku życia, dorosłe dziecko w wieku do 25 lat przy kontynuacji nauki, a bezterminowo dzieci z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Trzeba spełnić także kryterium dochodowe na osobę w rodzinie – nie może wynosić więcej niż 1209 zł. Wniosek o alimenty z budżetu państwa składa się w MOPS/OPS właściwym dla miejsca zamieszkania.  

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu do alimentów.  

Sprawa o alimenty wymaga nie tylko znajomości przepisów prawa, ale również umiejętności ich praktycznego zastosowania. Kluczowe znaczenie ma dobrze sporządzony pozew, solidna dokumentacja dowodowa oraz wsparcie doświadczonego adwokata, który potrafi ocenić realne szanse na powodzenie sprawy. Procedury mogą być zawiłe i stresujące, dlatego profesjonalna pomoc doświadczonego adwokata z Wrocławia znacząco zwiększa szanse na szybkie i skuteczne uzyskanie świadczeń.  

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie o alimenty – zarówno jako osoba dochodząca roszczenia, jak i jako zobowiązany rodzic – zaufaj adwokatowi specjalizującemu się w sprawach rodzinnych i skontaktuj się z naszą Kancelarią Adwokacką we Wrocławiu. Kancelaria Adwokacka Majchrzak Panas – Adwokat we Wrocławiu zapewnia wsparcie prawne na każdym etapie sprawy: od przygotowania dokumentów i pozwu o alimenty, przez reprezentację w sądzie, po egzekucję alimentów i współpracę z organami administracji publicznej. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Connect with us